Životna sredina i recikliranje

Đubriva nisu štetna za životnu sredinu ako se ispravno primenjuju, međutim, pogrešna primena može dovesti do oticanja đubriva u vodotokove, izazivajući nekontrolisani rast algi i pridonoseći starenju ekosastava vode.

Đubrivo bi trebalo odložiti ili skladištiti na udaljenosti od najmanje 10 metara od vodotokova ili drenaža zemljišta, kao i na dovoljnoj udaljenosti – najmanje 50 metara – od bušotina, bunara i sličnih izvora vode. Ispravnim korišćenjem rasipača đubriva i pravilnim odlaganjem rasutog materijala i vreća sprečiće se oticanje. Među Yarinim preporukama su saveti kada treba primeniti đubrivo da bi biljke mogle maksimalno da apsorbuju hraniva, te se i na taj način smanjuje šteta za životnu okolinu.

Kvalitet vreća

Vreće štite od vlage i mehaničkih stresova. Napravljene su od polietilena (PE), polipropilena (PP), papira ili kombinacije tih materijala. Vreće se izrađuju prema sledećim specifikacijama:

  • Težina papira, slojevi papira
  • Debljina plastične folije (PE)
  • Masa (tkani PP)
  • Snaga i istezanje
  • Dimenzije
  • Aditivi poput UV stabilizatora

Recikliranje ambalaže

Vreće treba protresti kako bi se što temeljnije ispraznile. Ispitivanja su pokazala da se u tako ispražnjenim vrećama ostaci đubriva nalaze se samo u tragovima pa se smatraju neopasnima za okolinu. Prazne vreće mogu se zbrinuti kao neopasna otpadna ambalaža ili se mogu vratiti dobavljaču radi recikliranja. U recikliranju ambalaže treba se pridržavati smernica državnih institucija. Uobičajeni aspekti o kojima treba voditi računa su:

  • Reducirajte količinu otpadne ambalaže koristeći veličinu vreće koja odgovara potrebnoj količini đubriva.
  • Ispražnjenu vreću nikako nemojte ponovno napuniti đubrivom.
  • Temeljno ispraznite, triput isperite i isušite sve posude u kojima su mineralna đubriva korišćena u tekućem stanju; vodu korišćenu za ispiranje odložite u skladu s merama sigurnosti i zaštite, a najbolje u rezervoaru u trenutku kada ga koristite.
  • Potpuno ispraznite pakovana đubriva u prahu.
  • Odvojite prazne ambalaže prema materijalima od kojih su napravljene.

Potražite odgovarajuće znakove za recikliranje:

2: HDPE: Polietilen visoke gustoće (High-Density Polyethylene) HDPE ima blago voštane karakteristike. Polukrut je i ne može da se slomi. Pluta na vodi.

4: LDPE: Polietilen niske gustoće (Low-Density Polyethylene)
LDPE se koristi za fleksibilne kese, a reciklirani LDPE se često koristi za izradu trgovačkih kesa.

5: PP: Polipropilen
PP se razvlači u niti, a prilikom gorenja ima miris voska.
Neispravno đubrivo takođe treba odgovorno zbrinuti. Uprkos tome što se ne može iskoristiti za kvalitetnu primenu, sadrži vredna hraniva pa se stoga potrudite da ga skupite i koristite na preporučeni način. Ako ne može da se koristi, treba ga tretirati kao opasan otpad.