Izvor azota i prolećno planiranje

Zbog nedavnog talasa hladnijeg vremena biljke će verovatno tražiti ranu dozu azota, a kad planirate prolećnu primenu đubriva važno je odrediti izvor azota kao i pravo vreme njegove primene, kako bi se najefikasnije iskoristio a da se pritom izbegne mogućnost smanjenja prinosa.

U slučaju hladnijeg vremena u proleće biljke će verovatno tražiti ranu dozu azota, a kad planirate prolećnu primenu đubriva važno je odrediti izvor azota kao i pravo vreme njegove primene, kako bi se najefikasnije iskoristio a da se pritom izbegne mogućnost smanjenja prinosa.

U hladnim uslovima mineralizacija je niža

Zbog nedavnog hladnijeg vremena mineralizacija tla verovatno nije na istom nivou kakva je bila prošle godine u istom razdoblju. Zbog toga je vrlo verovatno da će primenu azota na useve treba uraditi ranije, kako bi se izbegla mogućnost smanjenja prinosa.

U svakom slučaju, kada planirate prolećnu primenu azota, trebate da razmišljate o izvoru i pravom trenutku za primenu, kako biste ga najbolje iskoristili. Prva primena azota trebalo bi da se uradi krajem februara, odmah kad započne rast biljaka; naravno, to zavisi o stanju tla.

Primena đubriva na tlu natopljenom vodom nema smisla, jer u tim situacijama po pravilu dolazi do denitrifikacije: bakterije tla teže anaerobnim uslovima pa rastvaraju nitrate u slobodni azot, koji odlazi u atmosferu. Zbog toga treba čekati da se stanje tla popravi pre prve primene, a u takvom slučaju još je važnije da biljke odmah imaju na raspolaganju azot koga mogu apsorbovati.

Nitrati odmah dostupni biljkama

Izvor azota takođe je vrlo važan, posebno kada birate između amonijeva nitrata ili uree. Nitratni azot odmah je dostupan biljkama, dok se urea prvo mora da razgradi na amonijak a zatim na nitrat, koga biljka tek tada može da koristi. U hladnim uslovima taj proces može da traje danima, čak i nedeljama.

Posebno valja skrenuti pažnju na sporodelujuće varijante uree: u odnosu na čistu ureu, kod koje je, tokom hladnog vremena, proces pretvaranja u azot prilično usporen, kod sporodelujuće uree pretvaranje azota u nitratni oblik traje još dodatnih nedelju dana (pa i više).

Ako razmišljate o čistom azotu za prvu primenu, tada morate da planirate i kako ćete da primenite sumpor – primena sumpora odjednom nije dobra ideja zbog njegove podložnosti ispiranju. Najbolji savet za sumpor je da se primjenjuje po načelu “malo ali često”, u kombinaciji s azotom, koristeći azotno-sumporne (NS) formulacije.

U slučaju da izaberete neko kompleksno đubrivo, njegovom primenom hraniva biće ravnomerno raspoređena po celoj tretiranoj površini, tako da sav rod dobija jednaku dozu, čime se poboljšava količina i kvalitet prinosa.